Мета: виявити зміни, що сталися у неживій
природі, в житті рослин: забарвлення листя, листопад, зміни в трав'яному
покриві; встановити причини, що зумовлюють ці зміни; розвивати
спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; ознайомити дітей з
охороною здоров'я восени; виховувати дбайливе ставлення до рослин, до свого
здоров'я.
ХІД УРОКУ
I.
Підготовка учнів до екскурсії
Екскурсію
можна провести у ліс або парк, до річки чи на луг. Та сьогодні в нас буде
незвичайна екскурсія. Ми перенесемося до лісу за допомогою проектора та ноутбукa. Це відео-екскурсія.
II.
Проведення екскурсії
Учитель
протягом уроку пропонує дітям зображення осіннього лісу, зокрема росли,
та коротенький фільм про осінні зміни в житті рослин восени. Відповіді
на загадки теж з’являються на
екрані.
- Відгадайте загадку: Хто вона,
ота красуня в золотім намисті,
Що без
пензля і без барв
Скрізь малює
листя?
На деревах
листя те
Так блищить,
мов золоте! (Осінь)
- Яка зараз пора року?
- Які осінні місяці ви знаєте?
- Чи знаєте ви, чому вони так
називаються?
—
Назви місяця вересня в основному пов'язані із його особливостями: у римлян його
називають «септембер» через його порядковий номер.
Давньоруська
назва цього місяця — ревун, марень (хмурень), а українська його назва
походить від слова «врасень» — іній. Зустрічається й інше його ім'я — «маїк»,
що бере свій початок від слова «май», бо о цій порі озимина ніжними пагонами
вкриває ниви, відбувається повторне цвітіння багатьох рослин.
Назва
«жовтень» закріпилася в літературній мові у ХІХ ст. Раніше в народі його
справедливо називали рум'янцем осені, корінником (середній кінь у трійці), «місяцем
голої землі, крижаних денців, мокрого снігу». А ще йому було присвоєно назву
«брудник», бо ані колеса, ані полоза не любить.
У римлян цей
місяць був восьмим за порядком (від лат. «окто» — вісім), тому й назвали
його «октобером», а в російській мові «октябрем».
Одвічна
слов'янська назва «листопад» вживається в шести мовах. У ХХ ст. ця назва
закріпилася за 11-м місяцем року і в українській мові, хоча до того
супроводжувала десятий. За холодні і короткі дні листопад ще називали куцнем,
місяцем безлистої зими, листогнієм, напівзимником,
місяцем
«зніми одяг», роздягальником, присмерком року. У російській мові назва
«ноябрь» походить від латинського «новембер» — дев'ятий місяць у
давньоримському календарі.
- Які дні восени?
- Чи часто віє вітер?
- А яке осіннє явище ми часто
спостерігаємо, ви узнаєте, відгадавши загадку.
• Йшов
Мокрисько — довгі ноги, Вп'ялись ноги у пісок. Заблищали всі дороги, Одяг враз
увесь промок. (Дощ)
- Яке зараз небо?
- Як гріє сонечко — сильніше, ніж
декілька днів назад, чи слабше?
- Яка зараз температура повітря? (Вимірювання
температури повітря за допомогою термометра.)
- Як, за вашими спостереженнями,
змінилась погода у нашій місцевості порівняно з літом?
Діти
висловлюють свої думки. Вчитель підсумовує, читає вірш Т. Маринчук «Пісня дощу»
та просить учнів запам'ятати ознаки осені, про які згадує поетеса.
ПІСНЯ ДОЩУ
Враз кудись
сховалось сонце: Починає дощ танок. Стука пальцем у віконце, Мить — і дах увесь
намок. Заспівав осінню тугу Тихим шумом у дубах І побіг мерщій до лугу,
Побувати встиг в ярах. Змалював сумну картину Мокрим пензликом в саду, В
багрянець одяг калину, Вкрив осички до ладу. Стали жовті ясеночки, Спить
ставочок край села, Поросли в ліску грибочки, Золота пора прийшла! Та дощу не
до зупину: Ллє і ллє він день у день. Розігнав дрібну пташину, Тихо крізь —
анітелень. Всі дерева мокрі й голі, Поруділа травка вкрай. Пусто й холодно у
полі — Вже зібрали урожай. Дощ стежини самотужки Мокрим снігом застеля. Вранці
крізь скляні калюжки Промерзає в сні земля. Дощ стомився, натрудився, Зупинився
відпочить, Листям зірваним укрився, Заховався... і мовчить. ( В
цей час на екрані з’являються кадри осінніх
змін в природі)
—
Як змінився ліс? Зверніть увагу, який він гарний восени, вкритий золотом і
багрянцем. Наш народ про цю чудову пору року склав багато загадок, прислів'їв,
приказок. Давайте пригадаємо деякі з них.
- Хто золотом дерева вкриває, а
потім його зриває? (Осінь)
- Невидимка ходить в гаї, всі
дерева роздягає.
- Як листя жовтіє, то поле
смутніє.
- Я дерево-красень, звуть
мене... (ясень).
- Зверніть увагу на зміну кольору
листя на різних деревах і кущах. Ось перед вами бузок і вільха. Які в них
листочки? (Зелені)А ось клен і горобина. А які в них листочки? (Червоні)
- А берізки які красиві! Ніби
одягнені в золоті сарафани. Саме через те, що листя різноманітно
забарвлене, ліс ранньої осені такий гарний. Цю пору називають золотою.
А від чого ж
восени жовтіє й червоніє листя? (Відповіді учнів.)
- Зелений колір листку надає
хлорофіл. Але, крім нього, є й інші фарбувальні речовини: ксантофіл —
жовтий колір і каротин — оранжевий колір. Влітку, коли під впливом
сонячного світла хлорофіл у листках рослин утворюється у великій
кількості, жовті й оранжеві речовини непомітні. Вони маскуються зеленим
кольором хлорофілу. Восени утворення хлорофілу йде повільно, а потім і
зовсім припиняється. Тоді стають все більш помітні жовті фарбувальні
речовини, і листя рослин жовтіє.А що ще відбувається з листям кущів і
дерев? (Опадає.)
- Чому ж листочки опадають?
- Із листопадом у народі
пов'язано багато прикмет.
- Листя, хоч і пожовтіло, але
опадає повільно — морози настануть не скоро.
- Пізній листопад — на тривалу і
сувору зиму.
- Якщо листопад настає швидко,
треба чекати суворої зими.
- Червоний місяць — на вітер,
блідий — на дощ.Якщо 6 вересня йде дощ,— чекай на погожу осінь і щедрий
урожай наступного року.
- 10 вересня дубове листя ще
добре тримається — зима буде люта.Якщо 5 жовтня листя з берези ще на
впало, то сніг ляже пізно; коли ж дерева звільнились, то наприкінці січня
буде тривала відлига.
- Якщо 20 жовтня земля вкриється
сніжком, то через місяць буде справжня зима.
- Якщо 4 листопада небо заплаче,
то слідом за дощем настане зима.8 листопада день без снігу — ще не буде
зими; якщо замерзне земля і дме холодний вітер,— снігу не буде до Нового
року.
- Якщо 21 листопада іній,— чекай великих
снігів; коли день почнеться туманом,— бути відлизі.
- Тепер зверніть увагу на
трав'янисті рослини. Чи змінились вони порівняно з літом? (Теж змінюють
колір)
- Вони не просто тьмяніють,
в'януть. Уважно придивіться до них — і побачите, що трав'янисті рослини
восени не менш різноманітні за кольором, ніж дерева і кущі. Але деякі з
них навіть цвітуть. Відшукайте квітучі рослини. (Біла конюшина, червона
конюшина, дика редька, грицики, ромашки)Погляньте довкола себе. Які
предмети природи вас оточують?
- Що з побаченого належить до
живої природи? До неживої природи?
Фізкультхвилинка
: Гра «Живе — неживе»
Клас ділять
на 2 команди, призначають ведучого, який швидко називає різні об'єкти. Якщо
він називає об'єкт живої природи, діти піднімають руки, якщо неживої —
присідають. Той, хто помилився, сідає за парту.
- Чи подобається вам у лісі?
Чому?
- В лісі чисте, свіже повітря.
Вам хочеться тут відпочивати, гратися. Якщо у лісі ви будете їсти, чи
потрібно після себе поприбирати?
- Як слід поводитися біля
джерельця? (Не засмічувати його, а навпаки, розчищати)
- Своєю поведінкою людина може
принести користь довкіллю або, навпаки, завдати шкоди. Так, рослини і
тварини зникають через те, що люди чинять їм зло: виривають із корінням
квіти, полюють на тварин у період, коли цього не можна робити, інколи
діти руйнують гнізда птахів.
Чи буде
збережена природа, залежить від кожного з нас. А якщо наша природа буде
«здоровою», то і ви також будете здоровими.
Вікторина
«Чому так говорять?»
- Вересень трусить груші в
садочку.
- Жовтень ходить по краю і птахів
виганяє з гаю.
- Чому осінь називають золотою?
- Назвіть осінні квіти.
III.
Підсумки відео-екскурсії
- Чи сподобалось вам у лісі?
- Що нового узнали, побачили?
- Які зміни трапилися в лісі з
настанням осені?
- Як потрібно поводитися в лісі? Чому?
Наступного разу ми з вами вирушимо у справжню
екскурсію.
IV. Домашнє
завдання
Підготувати
розповідь про осінні зміни в житті рослин, які ростуть біля ваших будинків.
Підготувала:
Вчитель початкових класів
Рижок Людмила Миколаївна
Немає коментарів:
Дописати коментар