«Гра
має важливе значення в житті дитини… Якою буде дитина в грі, такою вона буде і
в праці, коли виросте. Тому виховання майбутнього діяча відбувається перш за
все в грі.» А.С.Макаренко
Дидактична гра – це вид діяльності, залучившись до якої, діти навчаються.
Поєднання навчальної спрямованості й ігрової форми дозволяє стимулювати невимушене оволодіння конкретним навчальним матеріалом. Гра сприяє вихованню в дітей товариськості, виховує навички колективної праці, поглиблює комунікабельність.
Поєднання навчальної спрямованості й ігрової форми дозволяє стимулювати невимушене оволодіння конкретним навчальним матеріалом. Гра сприяє вихованню в дітей товариськості, виховує навички колективної праці, поглиблює комунікабельність.
Основою дидактичної гри є пізнавальний зміст, що полягає в засвоєнні тих
знань і вмінь, які застосовуються під час розв’язування навчальної проблеми,
поставленої грою. Захопившись грою, дитина не помічає, що вчиться, запам’ятовує
нове, орієнтується в незвичайних ситуаціях, що поповнюється запас її понять,
уявлень, розвивається її фантазія.
Даний урок був апробований з учнями 1-го класу Сокальського НВК «ЗШ І-ІІІ
ст.№4 – ліцей». Урок, проведений у формі
експедиції, дозволив дітям поводити себе вільніше, вони з задоволенням
поділилися своїми знаннями з теми. У більшості дітей чітко сформувалося
уявлення про ґрунт , його склад та мешканців. Найбільш захоплюючим став момент
висаджування насіння в пластикові стаканчики з ґрунтом. Після уроку діти
поставили їх на підвіконня та доглядали протягом 1 місяця. Кожен з них по
декілька разів на день підходив до своєї рослини, щоб перевірити чи вистачає їй
вологи (підливали столовою ложкою, щоб не
перелити) та сонячного світла і тепла. Учні хвилювалися, щоб рослини не
загинули, та більшість
батьків не поділяла дитячого хвилювання. На щастя, насіння гарно проросло, і
кожна дитина з гордістю показувала свою рослину. Вони переконалися, що від
якості ґрунту залежить ріст рослини, навчилися елементарному догляду за
ними. Крім того, діти мали можливість спостерігати за процесом проростання
насіння та появою перших листочків. Таким чином, ми досягли великих
результатів, використовуючи таку форму роботи як гра.
Природознавство. Урок-експедиція
Тема: Ґрунт.
Значення ґрунту для живої природи і господарської діяльності людини.
Мета: сформувати
уявлення про ґрунт як місце життєдіяльності тварин і рослин, ознайомити зі
складом ґрунту; розвивати
навички дослідницької роботи, логічне мислення, спостережливість, зв’язне
мовлення, уяву, пам’ять; виховувати
почуття шанобливого ставлення до природи, вшанувати землю, викликати внутрішню
потребу берегти красу рідної землі.
Прилади і
матеріали: демонстраційна таблиця «Життя в ґрунті», матеріали для дослідів, тлумачний
словник, горщик для квітів з ґрунтом, насіння квітів, картки для гри «Природа».
Хід уроку.
I.Організаційний момент.
Сіли, діти, всі рівненько.
Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
II. Актуалізація опорних знань.
Мотивація учбової діяльності.
До нас на урок прилетів жучок Сонечко. І він мені прошепотів, що сидів він на
квіточці й думає: комашки їдять пилок квітів, пташки їдять комашок. А що їдять
дерева, кущі, квіти? А ми зможемо відповісти на це питання? Як ви думаєте?
Тож я пропоную відправитися в експедицію, щоб розкрити цю таємницю.
Експедиція - це подорож, під час якої
виконуються певні завдання.
Якщо
ми швидко хочемо вирушити, потрібно заглянуть в наше віконечко погоди .
Гра «Погода»
-
Яка зараз пора року?
-
Який місяць?
-
Холодно чи тепло сьогодні надворі?
-
Який стан неба?
-
Яке в нас сьогодні сонце?
-
Чи були протягом дня опади?
Отже, з
погодою ми все з’ясували, час вирушати.
III. Повідомлення теми уроку.
Є на світі
дивовижна комора. Покладеш в неї навесні мішок зерна, а восени замість одного
мішка в коморі уже двадцять. Відро картоплі в ній перетворюється на двадцять
відер, жменька насіння – на велику купу моркви, гарбузів, буряків. Ви думаєте,
що це вигадка? Ні, зовсім не вигадка, не казка. Така комора дійсно існує.
Мета нашої
експедиції: розкрити таємницю цієї комори, яка про себе каже:
(розшифрувати – переставити слова
так, щоб вийшло два при слів’я)
Увесь світ
не їм, а годую
сама. Хто обробляє, тому в стократ
повертаю
мене.
- Що
ж це за комора? (Земля)
Отже
наша дивовижна комора – земля , а саме ґрунт.
Сьогодні на
уроці ви дізнаєтесь про склад ґрунту. Ми проведемо досліди, що продемонструють
властивості ґрунту, а я вам розповім про значення ґрунту для життя рослин,
тварин, людей.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Споконвіку
поклонялася людина землі , а точніше – ґрунту. Землю називали матінкою
–годувальницею, їй народ присвячував багато легенд та билин, її оспівували в
піснях. Ґрунт є основним багатством людства. Земля годує людину, зодягає , дає
притулок.
Ґрунт можна
назвати шкірою Землі.
Щоб пересвідчитися, що ми не помиляємося,
звернемося у «Довідкове бюро» тлумачний словник.
Ґрунт - верхній пухкий
шар землі, на якому ростуть рослини, де живуть різні живі організми. Ґрунт
забезпечує рослин поживними речовинами, теплом, повітрям і водою.
Гра
«Закінчи речення».
Ростуть рослини…(у
ґрунті).
Ми спостерігаємо ґрунт у класі у… (горщиках
з квітами).
Вдома допомагаєте батькам садити рослини у … (у ґрунт).
Я кидаю
картоплю, коли саджаю у…(ґрунт).
Ми посіяли зернятка помідора у ... (ґрунт).
Гра «В лабораторії»
Діти, давайте завітаємо до лабораторії Всезнайка.
(Вчитель Всезнайко, а учні – Питайлики)Учні
ставлять питання вчителеві.
Щоб виросла рослина, потрібна родюча земля або
ґрунт.
Чому земля називається родючою? (Бо в ній є поживні речовини, вода, повітря)
Діти,
всі ви снідаєте, обідаєте, їсте. Ви вживаєте їжу, щоб рости.
А для
чого ми поливаємо квіти, на городі, у полі дощик поливає рослини? (Щоб рости).
Тож рослинам потрібна, як і людям, вода.
Ми не
можемо прожити без повітря. І всьому живому необхідно повітря.
А
рослини відносяться до якої природи? ( До живої)
А де
ж вони беруть повітря?
Давайте
проведемо дослід і визначити чи є в ґрунті повітря.
Дослід. Киньте у
склянку з водою грудочку ґрунту. Що ви побачили? (З неї виходять бульбашки)
Висновок: Це - повітря. Саме ним дихають рослини і тварини, які живуть у ґрунті.
Фізкультхвилинка.
Разом
з нами в експедицію відправився кріт. І він втомився, пропонує відпочити разом
з ним.
Риє, часу він не гає,
Носик вгору задирає.
Лапки
струшує весь час,
Хвостиком трамбує лаз.
Ми крокуєм, присідаєм,
Легко бігаєм, стрибаєм.
Втомо, геть іди від нас!
Бо чека важливий час.
Вище руки підіймаєм
І спокійно опускаєм.
Плеснемо ще кілька раз.
За роботу! Все гаразд!
Ґрунт
є домівкою для деяких тварин
- А
які тварини живуть у ґрунті? (Розглядають таблицю).
Кроти,
польові миші, ховрахи, жуки, мурахи, черв’яки, личинки
комах. Всі вони розпушують ґрунт, допомагають йому насичуватися киснем, тому їх
не можна знищувати.
Всім цим тваринам,
як і рослинам потрібна вода, повітря та поживні речовини. Ґрунт так само
важливий, як і вода, він містить воду, необхідну рослинам, і постачає поживні
речовини. Корені рослин дихають повітрям, що міститься у ґрунті. Чим темніший
ґрунт, тим він родючіший.
- А
на якому ґрунті краще ростуть рослини? (На пухкому родючому ґрунті рослини
ростуть краще.)
- В
який ґрунт краще проникає вода і повітря? (В пухкий)
А що
треба робити, щоб він був пухким? (Щоб ґрунт був пухким, його треба
розпушувати, орати і перекопувати.)
У пухкий ґрунт краще проникає вода і повітря.
Практична
робота
Давайте
висіємо насіння соняшника в ґрунт, поллємо його. Ми будемо спостерігати, коли
воно проросте, а згодом коли проросте, вирушимо в іншу мандрівку – на шкільну
клумбу, щоб пересадити маленькі рослинки у відкритий ґрунт.
V. Узагальнення і систематизація знань.
Робота з прислів’ями.
Із лабораторії Всезнайка заглянемо до народної криниці, щоб напитися водиці.
(Малюнок криниці. )
Хто про
землю дбає, тому вона повертає.
На чорній
землі білий хліб родить.
Поле працю
любить.
Тепер
завітаймо до наших робочих зошитів с.19. (Виконання завдання» Що Ґрунт дає
рослинам»)
VI. Підсумок уроку
-
Що таке ґрунт?
-
Що необхідно
рослинам і тваринам, які живуть у ґрунті?
-
Для яких тварин ґрунт є домівкою?
-
Яке значення ґрунту в житті людини?
-
А тепер скажіть жучку Сонечку що їдять дерева , кущі,
трави?
Ми з вами
гарно попрацювали. І Сонечко вдячний вам за те, що допомогли йому розгадати
загадку про харчування рослин.
Пам’ятайте!
Землю гріх ображати, бо вона наша мати – годувальниця.
Згодом у з насінинок у нас виросли такі рослинки
Робота для конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень"
Використані
джерела:
Гільберг Т.Г., Сак Т.В.
Зошит з природознавства. - К.: Генеза, 2013.- 64 с.
Гільберг Т.Г., Сак
Т.В. Природознавство: підруч. Для 2-го
кл. загально-освіт. навч.закл.- К.: Генеза,2012.- 160 с.
Немає коментарів:
Дописати коментар